MySzkolimy.pl

Znajdź szkolenie dla siebie!

Procedura przekształcania użytkowania wieczystego we własność. Zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. oraz przepisy dotychczasowe

Wykład prowadzony w oparciu o prezentację multimedialną oraz ćwiczenia. Możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji.

Cel szkolenia

Szkolenie ma na celu przedstawienie najnowszych zmian dotyczących procedury przekształcania użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, nowe przepisy będą obowiązywać od 1.01.2019 r. Omówione zostaną również dotychczasowe przepisy m.in. ustawa o gospodarce nieruchomościami.

Przyjęta nowelizacja umożliwi przekształcenie we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych. Przekształcenie, zgodnie z ustawą, musi być odpłatne. Na gruntach Skarbu Państwa, w przypadku jednorazowej spłaty bonifikata sięgnie 60 proc. W przypadku użytkowania ustanowionego na gruntach samorządowych, to samorząd decyduje o wysokości bonifikaty.

Grupa docelowa

Szkolenie adresowane jest do gmin i innych podmiotów reprezentujących Skarb Państwa, które rozpatrują wnioski o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, bądź które są właścicielami gruntów objętych użytkowaniem wieczystym, oraz wszystkich osób zainteresowanych przekształceniem w tym wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych.

Program

1. Zarys genezy prawa użytkowania wieczystego i jego przekształcania w prawo własności. Wprowadzenie do polskiego porządku prawnego przez ustawę z 14.7.1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach.

2. Kształt prawa w Kodeksie cywilnym i ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Przedmiot i podmioty użytkowania. Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego.

Treść prawa.

Zasady ustanowienia.

Okres na jaki ustanowiono prawo.

Przeniesienie prawa.

Opłaty i zasady ich aktualizacji.

Forma i treść umowy o ustanowienie użytkowania wieczystego.

Zasady ustalania opłat i prowadzenia sporów w tym zakresie.

Rozwiązania umowy i wygaśnięcie obciążeń.

Przedawnienie roszczeń.

3. Procedura sporu co do wysokości opłaty. Etap administracyjny i sądowy.

4. Dotychczasowe przepisy dot. przekształcania prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w stanie prawnym do 1 stycznia 2019 roku,

5. Nowe przepisy czyli przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności od dnia 1 stycznia 2019 roku:

podmiotowy i przedmiotowy zakres ustawy,

podmiot przekształcenia,

przedmiot przekształcenia,

zaświadczenie jako dokument potwierdzający przekształcenie i stanowiący podstawę ujawnienia prawa własności w księdze wieczystej,

opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego oraz bonifikaty,

zasady i tryb odpłatności,

20 letni okres płatności,

obowiązek ponoszenia opłat przekształceniowych,

zasady waloryzacji opłat przekształceniowych

opłata roczna za użytkowanie wieczyste a opłata roczna za przekształcenie,

przypadki nieodpłatnego przekształcenia

możliwość wyboru przepisów dot. przekształcenia.

6. Roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia własności lub oddania w użytkowanie wieczyste przyległej działki na podstawie art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami.

7. Dyskusja i odpowiadanie na pytania uczestników.

Prowadzący

Prawnik, ekspert z zakresu prawa nieruchomości, prawa administracyjnego, dostępu do informacji publicznej, prawa autorskiego, wykładowca w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, adwokat, właściciel kancelarii prawnej w Warszawie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Własności Intelektualnej UW. Był przedstawicielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, oraz w Biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Pracował dla szeregu instytucji publicznych gdzie zajmował się obsługą prawną organów, wydawaniem decyzji, prowadzeniem postępowań administracyjnych oraz reprezentowaniem organów w sporach sądowych. Obecnie w ramach praktyki adwokackiej zajmuję się prawem nieruchomości. Stały komentator Dziennika Gazety Prawnej, w latach 2013-2016 autor i prowadzący poradnikową audycję prawną na antenie Programu 1 Polskiego Radia, fundator Fundacji Działań Obywatelskich, członek sekcji prawa i postępowania administracyjnego oraz sekcji prawa nieruchomości Izby Adwokackiej w Warszawie.

Informacje organizacyjne

590 zł - cena szkolenia zawiera:

komplet materiałów szkoleniowych

certyfikaty dla uczestników szkolenia,

przerwy kawowe,obiad,

konsultację e-mailową po szkoleniu dotyczącą zagadnień omawianych przez trenera w trakcie zajęć.

Powyższe ceny są cenami netto. Szkolenia finansowane przynajmniej w 70 % ze środków publicznych są zwolnione z VAT, w pozostałych przypadkach do kwoty netto doliczamy VAT 23 %.

Każde szkolenie możemy przygotować w formie szkolenia wewnętrznego dedykowanego tylko Państwa instytucji, gdzie termin, miejsce i program szkolenia jest dostosowany do Państwa potrzeb.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany miejsca szkolenia.

Oferta specjalna:

Proponujemy RABAT 5% w przypadku zgłoszenia minimum 4 osób na szkolenie.

Uwaga! Promocje nie łączą się.

Informacje podstawowe

Cena: 590 zł Netto

Skontaktuj się z Organizatorem

Dane kontaktowe

Osoba kontaktowa: Marzena Płużańska